Czy warto kupić używaną chłodnicę?

chlodnicaKupowanie używanych części jest dość popularne wśród kierowców. Taki sprzęt jest na pewno tańszy, jednak częściej się psuje, a wtedy rosną koszty naprawy. Zanim kupimy używaną chłodnicę, musimy się zastanowić: czy to na pewno się opłaca? 

Budowa i działanie

Chłodnica składa się ze zbiorników plastikowych, rurek przewodzących, odprowadzających ciepło oraz uszczelnień. Materiały, z których zbudowane są chłodnice to przeważnie aluminium i inne  metale łatwo przewodzące ciepło. Chłodnice powinny być lekkie, wrażliwe na utlenianie i korozję międzykrystaliczną.

Koniecznym elementem do poprawnego działania chłodnicy jest płyn chłodniczy. Zanim ktoś będzie chciał sprzedać chłodnicę, najpierw będzie musiał ją wymontować z auta  oraz opróżnić ją z płynu. Taki zabieg może sprawić, że chłodnica szybko się rozeschnie na uszczelkach i niestety nie da się tego naprawić-jest to proces nieodwracalny. Jest to jeden z najważniejszych powodów, dla których lepiej darować sobie kupno używanego mechanizmu.  

Używana chłodnica, nawet gdy wygląda idealnie, po założeniu do auta może natychmiast bardzo mocno przeciekać się w bardzo szybkim czasie, w najmniej spodziewanym momencie. Ponadto, może się okazać, że chłodnica ma w dużo kamienia, przez co po założeniu chłodnicy auto zamiast chłodzić- zacznie się po prostu grzać.

Więcej wad niż zalet

Używane chłodnice, choć są dużo tańsze nie są najlepszym rozwiązaniem. Przemawia za tym wiele argumentów: np. chłodnice do aut z automatyczną skrzynią biegów mają ukryte wewnątrz zbiorników miniaturowe chłodnice oleju automatycznej skrzyni biegów. W chłodnicy używanej, ciężko będzie wykryć czy wszystko jest szczelne, a  zmieszanie oleju przekładniowego z płynem chłodzącym prowadzi do uszkodzeń automatycznej skrzyni biegów, z czym wiążą się bardzo duże koszty naprawy. Nawet jeśli zaoszczędzimy na zakupie używanej chłodnicy, sporo pieniędzy możemy wydać później- na naprawę innych części, a nawet całego silnika.

Gwarancja

Kupując chłodnicę używaną z reguły nie otrzymujemy gwarancji oraz dowodu zakupu, przez co trudno jest reklamować używkę. Jeżeli decydujemy się na taki zakup- zażądajmy paragonu i gwarancji- jest to możliwe, jeśli kupujemy części np. u mechanika. Sprzedawca w miarę możliwości powinien zapewnić nam jakikolwiek dowód zakupu.

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup używanej chłodnicy, sprawdźmy też  źródło jej pochodzenia. Będąc na giełdzie samochodowej unikajmy  chłodnic bez opakowania. Pamiętajmy również o tym ważnym szczególe przy zakupach przez Internet.

Zanim jednak cokolwiek kupimy zastanówmy się: czy to na pewno dobre rozwiązanie dla naszego silnika? Skonsultujmy się z mechanikiem, sprawdźmy ceny nowych chłodnic. Często różnica w cenie może być niewielka- za to zróżnicowanie będzie duże w użytkowaniu samej chłodnicy. Żadna, nawet bardzo dobrej jakości używana część nie zastąpi nowej chłodnicy.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

2 Comments

  1. Przekonał mnie ten artykuł, że nie warto kupować używanej chłodnicy, lepiej zainwestować w nową, a w efekcie końcowym i tak wyjdzie taniej. Używka może sprawić więcej szkód niż pożytku…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *