Układ hamulcowy – objawy zużycia

Układ hamulcowy jest jednym z ważniejszych układów samochodowych poprzez fakt, iż ma bezpośredni wpływ na nasze bezpieczeństwo. Hamulce, choć są stworzone z wytrzymałych materiałów to nie są w stanie działać w nieskończoność. Jakie są pierwsze objawy zużycia poszczególnych elementów układu hamulcowego?

Przy zakupie części układu hamulcowego zwróćmy szczególną uwagę na okres gwarancyjny. Warto zadbać o to, aby wszystkie części samochodowe, które chcemy zakupić miały przynajmniej roczny okres gwarancji. Niestety w wielu przypadkach nie otrzymamy gwarancji na takie części jak klocki czy tarcze hamulcowe. Zakup tarcz i klocków hamulcowych pochodzących nawet od najlepszych producentów nie gwarantuje nam pewności, że dane części będą nam służyć wiecznie. Dlaczego? Odpowiedź brzmi następująco – każdy kierowca posiada swój indywidualny styl jazdy, od którego w dużej mierze zależy tempo zużycia elementów układu hamulcowego.

Niektórzy mechanicy twierdzą, że klocki hamulcowe powinno się wymieniać zawsze razem z tarczami. Inni zaś, że wymiana tarcz powinna nastąpić przy co drugiej wymianie klocków hamulcowych. Oczywiście znacznie częściej będziemy wymieniać przednie tarcze hamulcowe, które zużywają się o wiele szybciej niż te montowane z tyłu. W nowszych modelach aut nie ma większego problemu z rozpoznaniem momentu, gdy powinniśmy zadbać o wymianę hamulców. O takiej konieczności dowiemy się, gdy zaświeci się kontrolka sugerująca awarię układu hamulcowego. W starszych samochodach szczególną uwagę powinniśmy zwracać na zgrzytanie, ocieranie oraz drgania kierownicy. Równie poważną oznaką jest pulsowanie pedału hamulca w trakcie hamowania. W większości przypadków jest to równoznaczne z pęknięciem bądź w najlepszym przypadku obluzowaniem tych tarcz. Niekiedy zdarza się, że zużyte tarcze hamulcowe możemy poddać zabiegowi przetoczenia. W tym celu warto korzystać z usług jedynie sprawdzonych warsztatów samochodowych.

Przesadne dbanie o układ hamulcowy paradoksalnie może mu zaszkodzić. Klocki i tarcze hamulcowe, ale również płyny hamulcowe posiadają optymalną temperaturę pracy. Zbyt słabe dociskanie pedału hamulca sprawi, że tarcze zostaną niedokładnie oczyszczone z wszystkich zabrudzeń, które się na nich znajdują. Zdolność do samoistnego oczyszczania się jest jedną z największych zalet tarcz hamulcowych więc warto z niej korzystać. Zapobiegnie m.in. korodowaniu tarcz hamulcowych oraz zapewni prawidłową eksploatację.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *