RynekCzesci.pl

Hamulec bębnowy

Hamulec to mechanizm w który wyposażony jest każdy samochód. Jego funkcja jest oczywista i ta sama dla każdego samochodu, lecz rodzajów hamulców montowanych w samochodach  jest dwa.

Hamulec tarczowy znacie już państwo ze wcześniejszych moich publikacji. W dzisiejszej chciał bym opisać równie popularny hamulec samochodowy, którym jest hamulce bębnowy, zwany również fachowo ciernym segmentowym dwuszczękowym. Hamowanie w tym rodzaju hamulca, odbywa się w skutek tarcia wewnętrznej powierzchni obracającego się wałem bębna hamulcowego, z powierzchnią bębna nieobracającego się.

W budowie hamulca możemy wyróżnić takie elementy jak bęben hamulca, będący ruchomym członem hamowanym, oraz szczęki hamulca które są nieruchome. Szczęki hamulca wyposażone są w okładziny cierne, które w trakcie hamowania rozpierają się. Standardowo w konstrukcji występują dwie szczęki, dzięki czemu nie są tak narażone na rozgrzanie i ścieranie.  By mogło dojść do hamowania jak już wcześniej wspominałem, szczęki muszą zostać rozparte, a staje się to dzięki rozpieraczowi szczęk. Jest to sterowany hydraulicznie lub mechanicznie element umożliwiający hamowanie.

Hamulec bębnowy w momencie naciśnięcia pedału hamulca przez kierowcę uruchamia rozpieracz podłączony do mechanizmu sterującego. W konsekwencji następuje dociska szczęki do bębna i wytworzenie siły pozwalającej zatrzymać pojazd. Hamulec tego typu stosowany jest zazwyczaj na tylnej osi samochodu, choć w starszych konstrukcjach montowany był również z przodu. Jednak konstruktorzy powoli odchodzą od montowania hamulców bębnowych, gdyż mają one bardzo duży minus, którym jest wysoka podatność na przegrzewanie się co źle wpływa na skuteczność hamowania.

Rodzaje układów „rozpieracz-szczęki”

Dla rozpieraczy hydraulicznych:

W układach o różnych naciskach jednostkowych na poszczególne szczęki, w celu niwelacji różnic, stosuje się okładziny cierne o różnej grubości oraz o różnym polu powierzchni trącej.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]
Exit mobile version