Deski rozdzielcze

Deski rozdzielcze to elementy nierozerwalnie związane z motoryzacją i budową samochodów. Początkowo, na desce rozdzielczej zamieszczane było zaledwie parę liczników. We współczesnych czasach deska rozdzielcza składa się z wielu elementów, które są podłączone do komputera pokładowego i nie tylko.

Gdzie umiejscowiona jest deska rozdzielcza? Nie jest to trudne, bowiem znajduje się ona w przedniej części wnętrza samochodu, w okolicach podszybia. Pokrewnymi określeniami dla deski rozdzielczej jest kokpit lub konsola, zawierająca tablicę rozdzielczą (tj. zegary i/lub wskaźniki), regulatory i przełączniki.

W 99% przypadków wszystkie wskaźniki montuje się na wysokości kierowcy, naprzeciw niego, bądź na środku deski rozdzielczej. Tego typu działanie jest całkowicie uzasadnione, ze względu na to, że kierowca w trakcie jazdy powinien mieć dogodny i stały dostęp do wskaźników i wszelkich parametrów takich jak prędkość czy moment obrotowy.

Pośrodku deski rozdzielczej bardzo często możemy doświadczyć gadżetów i dodatkowego wyposażenia, a więc radio, popielniczkę z gniazdem, klimatyzację, regulatory temperatury powierza w kabinie, a w niektórych autach z wyższej półki także nawigację satelitarną i aplikacje multimedialne.

Generalnie, często deska rozdzielcza wyposażona jest także w otwory nawiewu, półki, schowki a zdarza się czasem, że i tablicę z bezpiecznikami. Obecnie produkowane auta posiadają także poduszki powietrzne po stronie kierowcy i pasażera, które są umiejscowione są właśnie w desce rozdzielczej.

W kontekście deski rozdzielczej często pojawia się temat flokowania. Technika ta polega na trwałym napylaniu bardzo drobnego materiału, który strukturą przypomina zamsz. Dzięki flokowaniu, deska rozdzielcza nie odbija słońca, a co za tym idzie powierzchnia nie oślepia użytkownika.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *