Drzwi samochodowe
Drzwi samochodowe to na tyle prosty element budowy auta, że na jego temat powstaje mało publikacji. I nic dziwnego, bo w większości przypadków nie ma po co – jest to po prostu otwierana część karoserii, która pozwala kierowcy i pasażerom na wsiadanie do środka samochodu. Czasem jednak drzwi to prawdziwe dzieło sztuki, dzięki którym auto nabiera własnego, niepowtarzalnego charakteru – tak jak w przypadku pojazdów, które opiszemy za moment.
Jedno z pierwszych aut, na które zwrócono uwagę m.in. ze względu na drzwi samochodowe, był słynny Mercedes 300 SL Gullwing, którego premiera miała miejsce w 1954 roku. Pojazd posiadał charakterystyczne drzwi otwierane do góry, które z czasem stały się jego znakiem rozpoznawczym na całym świecie.
Swój wkład w tej dziedzinie wnieśli też Polacy. W 1957 roku rozpoczęto produkcję Syreny, której drzwi zamontowane były a zawiasach umieszczonych na wysokości słupków „B”, przez co drzwi otwierały się odwrotnie niż w obecnie produkowanych samochodach. Parę lat później to rozwiązanie wykorzystała firma Rolls-Royce, która do dziś produkuje samochody wykorzystujące tę konstrukcję (Phantom Coupe, Phantom Drophead Coupe, Phantom czy Ghost).
Najbardziej popularnym i jednocześnie efektownym rozwiązaniem są ostatnio popularne „lambo-doors”. Ta nazwa ma swoje źródło w słynnej, włoskiej marce Lamborghini, które drzwi tego typu montuje w autach odkąd zaczęto produkować model Countach. Do dnia dzisiejszego powstało sporo samochodów z tego typu drzwi, m.in. Diablo, Murcielago, czy Gallardo.
Kolejnym przykładem głośnego samochodu z efektownymi drzwiami, było BMW Z1. Ten model jest jedyny w swoim rodzaju, ze względu na to, iż posiada drzwi, które są chowane za pomocą elektroniki w progach. Pomimo efektownego wyglądu, był to raczej uciążliwy gadżet, który z funkcjonalnością nie miał za wiele wspólnego.
W obecnej ofercie na rynku również znajdują się auta, których drzwi są wyjątkowe i stanowią o unikalności samochodu. Można tu chociażby wymienić Hyundaia Velostera czy Mazdę RX-8, która wykorzystuje konstrukcję znaną z chociażby z Rolls-Royce’a Phantoma i Ghosta, z tą różnicą, że wykorzystaną w nadwoziu sportowego coupe.