Zderzaki

Chyba każdy z czytelników, śledzących naszą stronę, wie czym jest zderzak. Element ten był wykorzystywany w motoryzacji od zamierzchłych czasów, a jego funkcje stale ewoluowały. Dziś, poza tradycyjnymi funkcjami, stanowi on również niezwykle istotny element designerski, często będący przedmiotem tuningu optycznego.

Zderzak samochodowy możemy zlokalizować z przodu i z tyłu auta. Jest on najbardziej wysuniętym punktem patrząc od frontu i tyłu samochodu. Zderzak charakteryzuje relatywnie prosta budowa, a jego funkcją jest łagodzenie skutków uderzenia z innym samochodem, pieszym bądź przeszkodą na drodze.

Do najbardziej istotnych elementów zderzaka zaliczamy kształtownik, który umiejscowiony jest poziomo. W autach osobowych z różnych powodów znajdziemy go najczęściej zasłoniętego elementami z tworzywa sztucznego.

Co jest warte zauważenia, zderzak jest użyteczny tylko i wyłącznie podczas „parkowania na styk” bądź stłuczek, dochodzących przy niskich prędkościach. W przypadku większych wypadków i kolizji drogowych, do których doszło na dużej prędkości, zderzak przestaje mieć jakiekolwiek znaczenie.

Auto zderzaki należą do tej grupy produktów, które mają wysoką cenę, głównie dlatego, że w trakcie produkcji wymagają zużycia sporej ilości materiałów. Druga sprawa to fakt, że w wielu krajach istnieje szerokie ustawodawstwo, regulujące zasady dopuszczenia do ruchu drogowego samochodów, w tym – zderzaków.

Zderzak jako część obrysowa często ulega uszkodzeniom przez czynniki od nas niezależne. Uszkodzenia zewnętrzne dzielimy zazwyczaj na te naprawialne i te niemożliwe do usunięcia. W pierwszej grupie znajdują się zadrapania, otarcia i małe pęknięcia. Natomiast uszkodzenia z gatunku nienaprawialnych to najczęściej złamania i rozerwania zderzaka, a bierze się to stąd, iż w w wyniku takich uszkodzeń naruszana jest konstrukcja mocująca zderzak do karoserii.

W dawniejszych czasach popularną metodą naprawy zderzaka było spawanie tworzyw sztucznych, które z czasem zostało wyparte przez kleje i masy wypełniające, które umożliwiają sprawną i solidną naprawę zderzaka. Dodatkowo, dzięki specjalnym preparatom możliwe stało się odwzorowanie charakterystycznej, groszkowej faktury.

Mimo istnienia wielu środków tego typu, wciąż według ekspertów najlepszym wyjściem jest kupno nowego zderzaka. W chwili obecnej, na rynku części zamiennych dostępne jest wiele rodzajów zderzaków do każdego modelu samochodu, a ich producenci charakteryzują się jakością dorównującą oryginałowi.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *