Fitlr kabinowy

Filtr kabinowy, zwany inaczej filtrem przeciwpyłkowym to jedna z części, o której istnieniu zapominamy a które jest bardzo istotna dla naszego komfortu jazdy i zdrowia. Filtr przeciwpyłkowy jest obecnie standardem, jeżeli chodzi o wyposażenie samochodu.

Umieszczony jest układzie wentylacji i klimatyzacji zaraz pod spodnią częścią szyby samochodu. Wyglądem przypomina prostopadłościan, który jest wypełniony użebrowaniem ze specjalnej bibuły filtracyjnej lub powłoki węglowej wychwytującej wszystkie zanieczyszczenia.

Jego podstawą funkcją jest oczywiście, jak sama nazwa mówi, filtracja powietrza przed wszystkimi zanieczyszczeniami, które zechciałyby przedostać się do kabiny naszego samochodu takimi jak, pyłki, liście, owady, kurz, asfalt, guma z opon itp. Bibułowa powierzchnia wychwytuje wszystkie zanieczyszczenia większe niż 0,6 mikrona, a węglowa dodatkowo zatrzymuje szkodliwe gazy spalinowe i zapachy z otoczenia.

Jednak najistotniejszym plusem takiego filtra jest ochrona naszego ciała przed takimi negatywnymi reakcjami jak wszelkiego rodzaju choroby, alergie, podrażnienie oczu, nosa oraz podrażnienie układu oddechowego. Kierowcy cierpiący na alergię powinni w szczególności zadbać o dobrą jakość filtracji w swoim samochodzie, wymieniając filtr kabinowy częściej niż inni.

Filtr ten zapycha się bowiem dość często, w szczególności w warunkach gdzie nie mamy twardego podłoża asfaltowego a szuter. Jednak nie można dokładnie określić, kiedy powinno nastąpić jego czyszczenie lub wymiana. Warto zaznaczyć, że nie ma mowy o jego dokładnym wyczyszczeniu, dlatego wymiana powinna nastąpić nie rzadziej niż co 1 rok.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *