Kiedy i jak wymieniać żarówki samochodowe?

Co użytkownicy wiedzą na temat oświetlenia samochodowego? Okazuje się, że niewiele. Zaledwie 18 proc. kierowców kontroluje oświetlenie i wymienia żarówki regularnie. Zdecydowana większość czeka natomiast aż do momentu, w którym żarówki się przepalą.

wymiana-zarowki-samochodowejW przypadku awarii oświetlenia podczas jazdy po zmroku, w czasie opadów lub mgły, widoczność na drodze ulegnie znacznemu pogorszeniu co znacznie zwiększy prawdopodobieństwo kolizji. Użytkownicy często nie mają pojęcia, że żarówki należy wymieniać parami, a nie pojedynczo. Niestety, większość kierowców nie zna podstawowych zasad związanych z wymianą i użytkowaniem żarówek samochodowych.

Regularna wymiana żarówek

Specjaliści zalecają profilaktyczną wymianę żarówek samochodowych podczas każdego przeglądu okresowego. Taka wymiana jest polecana ze względu na zminimalizowanie ryzyka przepalenia się żarówek w trakcie jazdy.

Bardzo często popełnianym błędem jest wymiana pojedynczej – spalonej – żarówki. Żarówki należy bowiem wymieniać wyłącznie parami. Jeśli przepaliła się jedna żarówka, to można spodziewać się, że drugą wkrótce spotka to samo. Poza tym, jeśli tylko jeden reflektor zostanie wyposażony w nową żarówkę, to droga przed samochodem będzie oświetlona nierównomiernie.

Ciekawą ofertę oświetlenia samochodowego renomowanych producentów znajdziecie na http://swiatla-dzienne.pl.

Odpowiednie ustawienie świateł

Istotne, po wymianie żarówek, jest sprawdzenie ustawienia świateł na stacji diagnostycznej. Podczas samodzielnego montażu żarówka może ulec bowiem niewielkiemu przesunięciu. Oczywiście może zdarzyć się tak, że żarówka zostanie także nieprawidłowo zamontowana.

Nieodpowiednio ustawione światła to nie tylko niewłaściwe oświetlenie drogi i pogorszony komfort prowadzenia samochodu. To także ryzyko oślepiania innych użytkowników dróg, stwarzające zagrożenie w ruchu.

Widoczność na drodze

Niewielu kierowców wymienia żarówki przed okresem jesienno-zimowym, na takie, które dają więcej światła. Tymczasem korzystanie z żarówek emitujących duży strumień świetlny w warunkach pogorszonej widoczności może uchronić przed wieloma niebezpiecznymi sytuacjami na drodze.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

1 Comment

  1. Oświetlenie wydaje się byc nieważnym szczegółem, ale jak wynika z artykułu trzeb o to zadbać i nie robić nic na odczepnego, przecież widoczność podczas jazdy to jednak jedna z najważniejszych rzeczy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *