Wpisy wg tagów: ‘części samochodowe’

Dobre opony letnie do podstawa!

Samochody miejskie to tzw. auta segmentu B, które nadal cieszą się dużą popularnością szczególnie na rynku europejskim. Pamiętajmy jednak, że właściciele takich aut poruszają się w specyficznych warunkach drogowych, w których dobór opon stanowi jeden z ważniejszych czynników, zwłaszcza w okresie letnim. Sprawdzamy, jakie opony będą w takiej sytuacji najlepsze. Read the rest of this entry »

Nagrzewnica

Nagrzewnica samochodowa jest to popularne urządzenie będące częścią praktycznie każdego samochodu. Jego podstawowym zadaniem jest ogrzewanie wnętrza kabiny auta w celu poprawienia komfortu jazdy. Read the rest of this entry »

Most napędowy

Most napędowy to element układu napędowego który znajduje się praktycznie w każdym pojeździe samochodowym. Rodzaje konstrukcji mostu napędowego są różne dla danego typu pojazdu, gdyż zarówno pod względem przenoszenia przez niego obciążeń oraz momentu obrotowego musi być on inny z uwagi na przeznaczenie pojazdu. Read the rest of this entry »

Głowica samochodowa

Głowica samochodowa to element składowy silnika odpowiedzialny za zamknięcie komory spalania blokiem cylindrowym. Jest jednocześnie mechanizmem układu rozrządu oraz jego napędu od wału korbowego, oraz bazą do zamocowania wielu elementów osprzętu silnika. Głowica silnika musi zapewnić odpowiedni transport czynnika chłodzącego i smarującego. Read the rest of this entry »

Świeca żarowa

Okres zimowy to szczególnie ciężki czas dla kierowców, którzy posiadają pod maską swoich samochodów silniki Diesla. To również wzmożony okres sprzedaży świec żarowych. Ich charakterystyka sprawia, że uszkodzona świeca żarowa, może przysporzyć wiele kłopotu podczas mroźnych dni i nocy. Read the rest of this entry »

Wał korbowy

Wał korbowy to jeden z newralgicznych elementów silnika spalinowego dzięki któremu możliwe jest przekształcenie energii kinetycznej i ruchu posuwisto-zwrotnego tłoków poruszanych przez zachodzące w cylindrze wybuchy, na energię kinetyczną i ruch obrotowy wału korbowego. Wał tan napędza koła pojazdu poprzez połączenie ze skrzynią, wałem korbowym, osią kół i na końcu – kołami pojazdu. Read the rest of this entry »

Czy warto inwestować w filtr stożkowy ?

Filtr stożkowy, zwany inaczej sportowym filtrem powietrza, to jeden z podstawowych elementów usprawniających nasz samochód. Praktycznie każda modyfikacja silnika samochodu, zaczyna się od tego elementu.Na rynku można znaleźć wiele części tuningowych, które teoretycznie poprawiają moc silnika. Sprzedawcy kuszą nas ofertami części za 200-300zł, które poprawiają moc silnika nawet o 30 KM, lecz w praktyce okazują się zwykłą „ściemą marketingową”. Ja pragnę przedstawić jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wymianę filtra seryjnego na stożkowy.

Read the rest of this entry »

Zderzaki

Chyba każdy z czytelników, śledzących naszą stronę, wie czym jest zderzak. Element ten był wykorzystywany w motoryzacji od zamierzchłych czasów, a jego funkcje stale ewoluowały. Dziś, poza tradycyjnymi funkcjami, stanowi on również niezwykle istotny element designerski, często będący przedmiotem tuningu optycznego. Read the rest of this entry »

Katalizatory

Katalizator nie należy do najpopularniejszych części eksploatacyjnych, i wielu użytkowników o nim zapomina. Praktyka jednak pokazuje, że osiągnięcie danego przebiegu oznacza konieczność wymiany tegoż elementu, ponieważ nie będzie on mógł już więcej oczyszczać spalin w sposób zgodny z obowiązującymi regulacjami. Read the rest of this entry »

Maglownice

Praktycznie we wszystkich współczesnych autach znajdziemy część, szerzej znaną jako maglownica. Pomysłowość tego elementu to zwłaszcza kwestia dobrej i zwartej konstrukcji, co jest niezwykle istotne bowiem niezależne zawieszenie kół przednich i napęd na przednie koła powodują, że dla układu kierowniczego robi się mało przestrzeni. Biorąc pod uwagę te okoliczności wykluczone jest stosowanie przekładni dającej na wyjściu ruch obrotowy, więc inżynierowie musieli zastosować inne rozwiązanie – maglownicę, tj. przekładnię zębatkową. Read the rest of this entry »