Nagrzewnica

Nagrzewnica samochodowa jest to popularne urządzenie będące częścią praktycznie każdego samochodu. Jego podstawowym zadaniem jest ogrzewanie wnętrza kabiny auta w celu poprawienia komfortu jazdy.

nagrzewnicaJeżeli chodzi o budowę nagrzewnicy, to jest ona skonstruowana w postaci bloku użebrowanych rurek, którymi prowadzona jest gorący czynnik chłodzący z układu chłodzenia silnika. Napływające powietrze z zewnątrz które przepływa przez przepływnie zostaje przez nią nagrzane i w następnej kolejności kierowane do wnętrza kabiny. Jeżeli przepływ powietrza wytworzony przez jazdę samochodem jest za mały, to może być on wspomagany wentylatorem.

Jeżeli chodzi o regulacje systemów nagrzewnicy, to możemy wyróżnić ich kilka podstawowych rodzajów:

  • Przepływ cieczy w układzie nie jest regulowany i działa nieustannie na z maksymalną mocą cały czas jest maksymalny, a regulowany jest jedynie sposób przepływu powietrza. Gdy wpada ono z zewnątrz jest kierowane częściowo przez nagrzewnicę oraz bezpośrednio do wnętrza samochodu, a cała regulacja polega na zmieszaniu odpowiedniej ilości powietrza nieogrzanego do ogrzanego.
  • W przewodach doprowadzającym gorącą ciecz do nagrzewnicy zainstalowany jest zawór regulujący przepływ cieczy, a tym samym intensywność nagrzewania

W pewnych autach w nagrzewnicy wmontowana jest grzałka elektryczna zasilana z jego instalacji elektrycznej. Jego głównym zadaniem jest ogrzewanie powietrza w momencie spadku temperatury cieczy chłodzącej. Jednak rozwiązanie to przyczynia się do wysokiego obciążenia instalacji elektrycznej.

Ostatnim opisanym rodzajem ogrzewania samochodu jest ogrzewanie postojowe zwane również webasto. Ogrzewanie to nie pobiera ciepła z układu chłodzenia, ale ze specjalnej komory która zostaje bezpośrednio ogrzana w momencie spalania benzyny lub oleju napędowego. Jest ono głównie stosowane na obszarach, w których panuje niska temperatura. Jej główną zaletą jest szybsze przygotować samochód do jazdy, co wpływa korzystnie na podniesienie żywotność silnika i zmniejszenie zużycia paliwa.

 

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *