Czy warto inwestować w filtr stożkowy ?

Filtr stożkowy, zwany inaczej sportowym filtrem powietrza, to jeden z podstawowych elementów usprawniających nasz samochód. Praktycznie każda modyfikacja silnika samochodu, zaczyna się od tego elementu.Na rynku można znaleźć wiele części tuningowych, które teoretycznie poprawiają moc silnika. Sprzedawcy kuszą nas ofertami części za 200-300zł, które poprawiają moc silnika nawet o 30 KM, lecz w praktyce okazują się zwykłą „ściemą marketingową”. Ja pragnę przedstawić jak wygląda sytuacja, jeśli chodzi o wymianę filtra seryjnego na stożkowy.

Filtr powietrza jest elementem układu dolotowego silnika spalinowego lub turbosprężarki. Ma on za zadanie oczyszczenie powietrza zasysanego do komory spalania cylindra. Zasada działania opiera się na powietrzu przepływającym przez wykonane z materiału panele, w skutek czego każde zanieczyszczenie znajdujące się w powietrzu jest zatrzymywane na nich. Różnica miedzy standardowym filtrem montowanym w samochodach seryjnych jest taka, iż opór powietrza w filtrze stożkowym jest mniejszy niżeli w przypadku filtru seryjnego, dzięki czemu silnik ma możliwość zassania większej ilości powietrza do komory spalania. Filtr taki niestety musi być ciągle nawilżany specjalnymi płynami konserwującymi, lecz dzięki temu zabiegowi jego wytrzymałość jest o wiele dłuższa niż w filtrze standardowym. Po jego wymianie można zauważyć, że zmienia się dźwięk naszego silnika na bardziej agresywny. Jeżeli chodzi o najważniejszą kwestie czyli moc silnika, to jego wzrost po zastosowaniu filtra stożkowego, mieści się w granicach od 5-6% w przypadku silnika standardowego. Nie jest to wielki przyrost z racji tej iż silniki seryjne nie kręcą się na wysokich obrotach. Z pełnych walorów filtra stożkowego mogą skorzystać tylko samochody sportowe, gdyż ich moment obrotowy sięga nawet 10000 obr./min.

Warto też zaznaczyć że filtr taki jest mniej wydajny jeśli chodzi o oczyszczanie powietrza. Jeśli wiec jeździmy po szutrze, lub drogach mocno zakurzonych, możemy narazić nasz silnik na poważne uszkodzenie. Dlatego warto jest się zastanowić czy wymiana filtra w naszym samochodzie będzie dla nas zauważalna i opłacalna.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *