Problem z wyborem amortyzatorów? Sprawdź, które będą dla Ciebie odpowiednie

Mimo starań o zachowanie samochodu w jak najlepszej kondycji, wielu kierowców popełnia różnorakie błędy mogące doprowadzić do szeregu awarii lub usterek. Problem w ich przypadku nie tkwi w braku chęci czy w zwykłym niedbalstwie, ale w niedostatecznej wiedzy na temat kluczowych mechanizmów auta. Jednymi z takich mechanizmów są amortyzatory samochodowe.

Czym są amortyzatory samochodowe?

Znaczenie i funkcja, jaką pełnią amortyzatory, powinny być dobrze znane każdemu właścicielowi auta. Amortyzatory stanowią element podwozia i jako takie spełniają kilka różnych zadań. Przede wszystkim rolą amortyzatorów jest – jak sama nazwa wskazuje – amortyzowanie, czyli tłumienie wszelkich drgań i wibracji powstających podczas jazdy (szczególnie po nierównym terenie). Gdyby nie amortyzatory, drgania te przechodziłyby z kół na wszystkie poszczególne części pojazdu (wpływając na ich trwałość) i byłyby również doskonale odczuwalne dla kierowcy i pasażerów, co wyraźnie zmniejszałoby komfort podróży. Oprócz tego amortyzatory współodpowiadają za właściwe trzymanie się drogi przez samochód, co przekłada się bezpośrednio na bezpieczeństwo zarówno podróżujących nią osób, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.

Jakie amortyzatory warto wybrać?

Jak zaznacza ekspert z Amortyzatory24.com, wybór odpowiedniego amortyzatora nie jest – wbrew pozorom – sprawą prostą. Trudności może sprawić już decyzja, czy postawić na amortyzatory olejowe, czy na amortyzatory gazowe.

Amortyzatory olejowe są doskonałym rozwiązaniem dla kierowców ceniących sobie wysoki komfort jazdy. Dzięki swojej budowie i zastosowaniu cieczy niwelującej drgania (specjalnemu olejowi), amortyzatory te sprawdzają się idealnie, jednak nie w każdych pojazdach i nie w każdych warunkach. Doskonały komfort jazdy ma swoją cenę, a w przypadku amortyzatorów olejowych ceną tą jest nie zawsze wystarczająca siła tłumienia oraz nienajlepszy czas reakcji. Aby poprawić te mankamenty, konstruktorzy aut stworzyli amortyzatory gazowe, różniące się od olejowych zarówno budową, jak i składem substancji tłumiącej.

Amortyzatory gazowe zdają się powoli wyprzedzać amortyzatory olejowe tak pod względem skuteczności, jak i popularności. Podstawową cechą różniącą je od amortyzatorów olejowych jest zastosowanie mieszanki gazu z olejem. Między innymi z tego powodu amortyzatory gazowe są sztywniejsze i zapewniają większą przyczepność kół do podłoża w czasie jazdy. Ekspert sklepu samochodowego Amortyzatory24.com zwraca uwagę również na to, że amortyzatory gazowe są bardziej niż olejowe odporne na działanie czynników atmosferycznych, w tym przede wszystkim na działanie temperatury.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *