Filtr oleju

Zapewne wszyscy kierowcy mają świadomość jak wielką rolę na sprawność naszego samochodu odgrywa dbałość o niego. Jedak niewielu wie jak bardzo istotne jest korzystanie z filtrów wysokiej jakości.

Olej silnikowy odgrywa jedną z najistotniejszych ról w naszym samochodzie, odpowiadając za prawidłowe smarowanie silnika i innych podzespołów. Od jego jakości i czystości zależy praktycznie życie naszego pojazdu. Spełnia on role nie tylko smarowidła, ale również chłodzi, płucze, uszczelnia i zabezpiecza części przed korozją. Za czystość i wydłużony okres eksploatacyjny oleju, odpowiada filtr oleju.

Obecnie w filtrach stosuje się masę nowoczesnych, wielowarstwowych wkładów filtracyjnych, które zbudowane są z włókniny i celulozy o bardzo dobrej dokładności filtracji. Dzięki tym zaawansowanym technologiom możliwe jest wychwycenie nawet najdrobniejszych zanieczyszczeń. Olej w układzie smarowania niekiedy rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur dochodzących nawet do 140’C, dlatego też filtr oleju musi również wykazywać się bardzo duża odpornością na wysokie temperatury.

By wychwycić wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia, w filtrze stosuje się wiele warstw, które w zależności od cząsteczek wychwytują je początkowo od największych na wierzchniej warstwie, aż po drobne zanieczyszczenia w głębi filtra. Jak łatwo się domyślić, z czasem materiał porowaty w filtrze zapycha się tymi zanieczyszczeniami, dlatego też przepływ oleju w układzie spada do bardzo niskich wartości. Filtr w tym momencie powinien być wymieniony. Moment wymiany filtra różny dla każdego samochodu, dlatego informacja o tym zamieszczana w książce producenta. Pamiętajmy również, że w momencie wymiany oleju musimy koniecznie wymienić również filtr. Świeży olej może spowodować wypłukanie nagromadzonego brudu w filtrze, który zanieczyści elementy silnika niszcząc je w przyspieszonym tempie.

Wymieniając filtr, nie należy oszczędzać na najtańszym rozwiązaniu. Z reguł tańsze filtry zapychają się znacznie szczęście lub ulegają awarii, doprowadzając do przedostania się zanieczyszczeń. Dlatego warto nabyć produkt uznanych producentów, które zapewniają długotrwałą pracę silnika.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *