Jak działa klimatyzacja w Twoim samochodzie i jak o nią zadbać?


Jeszcze nie tak dawno klimatyzacja w samochodzie była luksusem zarezerwowanym dla topowych producentów oferujących komfortowe limuzyny w bardzo wygórowanych cenach, co sprawiało, że ta opcja wyposażenia była dostępna dla bardzo wąskiego grona kierowców. Z czasem oczekiwania klientów bardzo urosły, a klimatyzacja stała się obecnie jednym z podstawowych elementów i układów montowanych w nowoczesnych samochodach. Dzisiaj już mało kto wyobraża sobie wakacyjne wyjazdy bez tego dbającego o nasz komfort układu. Dzięki klimatyzacji możemy zachować świeżość i czujność nawet podczas długich podróży w czasie letnich upałów. Właśnie dlatego w tym artykule omówimy nieco dokładniej budowę tego układu oraz podpowiemy jak o nią zadbać. Zapraszamy!


Budowa klimatyzacji samochodowej


Najważniejszym elementem każdego układu klimatyzacji w samochodach jest układ zamknięty, w którym znajduje się czynnik chłodzący. To właśnie on odpowiada za schładzanie powietrza trafiającego przez układ wentylacji do wnętrza naszego samochodu. Od lat ’90 we wszystkich układach klimatyzacji stosowany był czynnik o oznaczeniu R134a. Po roku 2000 okazało się jednak, że jest on szkodliwy dla atmosfery i z czasem został wyparty przez czynnik R744.
W momencie uruchomienia klimatyzacji w naszym samochodzie wspomniany wcześniej gaz trafia do sprężarki, która znacznie zwiększa jego ciśnienie. Sprężarka jest jednym z kluczowych elementów tego układu. Jest napędzana przez pasek wielorowkowy i działa tylko wtedy, gdy chcemy schłodzić wnętrze pojazdu. Do jej pracy konieczny jest olej, który okresowo powinien być wymieniany. Po wyjściu ze sprężarki gaz trafia do skraplacza, w którym odbierane jest ciepło z substancji chłodzącej i zamienia się ona z gazu w ciecz.
Kolejnym elementem tego złożonego układu jest osuszacz, którego zadaniem jest odbieranie wilgoci oraz zanieczyszczeń. Po osuszaczu możemy trafić na zawór rozprężający, który obniża ciśnienie w dalszej części układu oraz wprowadza czynnik w stan gazowo-wodny. Następnym punktem jest parownik, za którego pomocą odbywa się odbieranie ciepła z kabiny oraz chłodzenie powietrza, które dostarczane jest do wnętrza pojazdu. Parownik jest połączony ze sprężarką, dzięki czemu obieg zostaje zamknięty.
Jak widać klimatyzacja w samochodzie to bardzo złożony układ. Nie wspomnieliśmy tutaj o różnego rodzaju czujnikach czy elektronice umożliwiającej sterowanie całym systemem. Jako że jest to jeden z bardziej skomplikowanych i precyzyjnych systemów w naszym samochodzie to warto o niego w odpowiedni sposób zadbać i poddawać go regularnemu serwisowaniu.


Jak dbać o stan klimatyzacji w samochodzie?


Jeśli chcemy zadbać o klimatyzację w naszym samochodzie, powinniśmy się skupić na jej regularnym serwisowaniu. Częste odgrzybianie pozwoli na zredukowanie przykrego zapachu we wnętrzu samochodu, a także ograniczy ryzyko wywołania chorób spowodowanych grzybami oraz bakteriami, które chętnie mnożą się w zaniedbanym układzie. Serwis klimatyzacji to również monitorowanie ilości oraz w razie potrzeby również uzupełnianie czynnika, który jest niezbędny do prawidłowego pracy całego układu. Serwis klimatyzacji to także okresowa wymiana oleju w sprężarce, która podczas pracy jest bardzo mocno obciążona. Mechanicy zalecają montaż nowego osuszacza przeciętnie raz na 3 czy 4 lata, jednak trzeba przyznać, że jest to jeden z tych elementów, o których najczęściej zapominamy.


Częste usterki klimatyzacji samochodowej


Najczęściej spotykanymi usterkami, które powodują, że konieczny jest kompleksowy serwis klimatyzacji w samochodzie, są: nieszczelności w układzie powodujące ulatnianie się czynnika oraz spadek jego ciśnienia, duże zanieczyszczenie układu oraz awarie sprężarki klimatyzacji.
Warto pamiętać, że naprawa usterek układu klimatyzacji generuje bardzo wysokie koszty, które potrafią kilkakrotnie przekroczyć koszty regularnego serwisowania klimatyzacji, dzięki któremu możemy zapobiec awarii. Właśnie dlatego warto zadbać o ten układ i regularnie sprawdzać jego stan, a z pewnością znacznie wydłużymy jego żywotność.

Zapraszamy do autoryzowanych serwisów Bosch Car Services

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *