Co warto wiedzieć o samochodzie elektrycznym?

Co warto wiedzieć o samochodzie elektrycznym?

Rosnąca popularność samochodów elektrycznych sprawia, że coraz większa część społeczeństwa zaczyna interesować się ich tematyką. Rzeczą, którą budzi spore zainteresowanie jest m.in. kwestia, jak w praktyce jeździ się tego typu autami. A konkretnie, czy samochody elektryczne posiadają skrzynię biegów, co interesuje przede wszystkim zwolenników tradycyjnej jazdy. W dzisiejszym artykule postaramy się zatem odpowiedzieć na te najbardziej nurtujące pytania.

Podstawowe cechy aut elektrycznych

Dynamiczny rozwój nowych technologii przełożył się na popularyzację elektromobilności, czego konsekwencją jest fakt, że współcześnie większość producentów z branży motoryzacyjnej posiada w swojej ofercie auta elektryczne czy chociażby hybrydowe. Jakie są podstawowe cechy tego typu pojazdów? Jeżeli chodzi o ich wygląd zewnętrzny to nie różni się on specjalnie od aut spalinowych, aczkolwiek najnowsze modele prezentują mocno futurystyczny design i mają dużo cichsze brzmienie w postaci wizgu silnika elektrycznego. Podwozie e-samochodów charakteryzuje się brakiem silnika spalinowego, układu wydechowego oraz skrzyni biegów. Przestrzeń tę wypełniają: akumulator (baterie) oraz mały silnik. Co do wspomnianego silnika, to funkcjonuje on poprzez przyłożenie do niego napięcia, które w następstwie wywołuje jego ruch obrotowy.

Co ze skrzynią biegów?

Jak już zostało wspomniane, samochody elektryczne nie posiadają skrzyni biegów, ponieważ wyposażone są tylko w jeden bieg, plus oczywiście „wsteczny”, który uzyskuje się przez odwrotne przyłożenie napięcia. Jednak wielu zmotoryzowanych, zwłaszcza zwolenników tradycyjnej jazdy, zastanawia się, czy „elektryk” ze skrzynią biegów jest w ogóle możliwy do skonstruowania? W chwili obecnej takich rozwiązań nie widać na horyzoncie. Przyczyną takiej decyzji jest chęć zachowania stosunkowo małej masy pojazdów elektrycznych oraz dosyć niska jeszcze pojemność baterii. Zmiana biegów w „elektryku” musiałaby odbywać w setnych częściach sekund ze względu na bardzo wysokie wartości momentu obrotowego generowanego przez elektryczne silniki. Oczywiście konstruktorzy aut elektrycznych szukają pomysłów na „zamienniki” standardowych skrzyń biegów, które mogłyby być zamontowane w samochodach elektrycznych.

Części i akcesoria do samochodów elektrycznych

Warto podkreślić, że samochody elektryczne i hybrydowe, podobnie jak modele spalinowe potrzebują kilku niezbędnych akcesoriów, optymalizujących ich użytkowanie. Takimi akcesoriami w przypadku aut z napędem elektrycznym są m.in.: stacjonarne (domowe) czy mobilne stacje ładowania, przewody, wtyczki oraz adaptery do kabli do ładowania. Tego typu produkty kupisz w naszym oficjalnym sklepie internetowym – https://www.iparts.pl/dodatkowa-oferta/akcesoria,akcesoria-do-samochodow-elektrycznych,66-1114.html W naszym asortymencie odnaleźć można także najwyższej jakości części do samochodów elektrycznych – https://www.iparts.pl/samochody-elektryczne/ zgodne ze specyfikacją OE, adresowane zarówno do klientów indywidualnych, jak i profesjonalnych serwisów samochodowych.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *