Problem z hamulcami?

Sprawne hamulce to podstawa każdego samochodu. Użytkownik prowadzący pojazd z niesprawnie działającymi hamulcami narażony jest na ogromne niebezpieczeństwo, a co więcej zagraża innym uczestnikom ruchu drogowego. Układ hamulcowy to niezwykle istotny obszar w naszym aucie. Okazuje się jednak, że jest to bardzo problematyczny układ.

Awarie układu hamulcowego mogą się okazać bardzo dokuczliwe w trakcie nawet umiarkowanej jazdy. Większość objawów można na szczęście na tyle dobrze zdiagnozować, żeby usunąć ewentualne usterki. Specjaliści zalecają rozpocząć od oględzin wzrokowych. Przede wszystkim należy sprawdzić poziom płynu hamulcowego – jeżeli jest niski, trzeba go uzupełnić. Jeśli ubytki nasilają się co jakiś czas, może to wskazywać na nieszczelność w układzie hamulcowym, co jest bardzo poważnym objawem. Z kolei uszkodzenie przewodu hamulcowego może doprowadzić do sytuacji, że użytkownik straci możliwość hamowania całkowicie. Wówczas należy bezzwłocznie sprawdzić szczelność układu i wyeliminować usterkę.

problem-z-hamulcamiKolejną bardzo często spotykaną usterką, jest uczucie słabego hamowania. Przyczyny można dopatrywać się w kilku elementach układu hamulcowego. Pierwszy powód to nieodpowiedni dobór klocków hamulcowych – jeśli podczas ostatniej wymiany wybraliście tanie zamienniki to niemal pewne, że nie będą one w stanie wyhamować samochodu. Oprócz tego możliwe, że macie problem z zapowietrzonym układem hamulcowym. Być może niektórzy użytkownicy nie zdają sobie z tego sprawy, ale powietrze w układzie hamulcowym może znacznie osłabić jego sprawność – krótko mówiąc, czas reakcji po naciśnięciu hamulca może być o wiele dłuższy. W takim wypadku należy odpowietrzyć układ.

Użytkownicy często narzekają także na drżenie kierownicy w trakcie hamowania. Diagnoza jest bardzo prosta – krzywe tarcze hamulcowe. Jazda z krzywymi tarczami ma sporo wad, m.in. niska skuteczność hamowania, a co za tym idzie, duże prawdopodobieństwo uszkodzenia łożysk i całego układu kierowniczego. Pamiętajcie, że tarcze ulegają skrzywieniu zazwyczaj z powodu zużycia, lub szybkiej zmiany temperatury np. wjechanie w kałużę przy rozgrzanych tarczach hamulcowych. Wszelkie usterki należy potraktować z należytą troską i wymienić uszkodzone podzespoły.

Pozostaje tylko zakup nowych tarcz hamulcowych. Dobrą ofertę znajdziecie na http://www.nowe-hamulce.pl/tarcze,hamulcowe/k,100032/, gdzie macie możliwość zakupu oryginalnych części, wyłącznie renomowanych producentów. Oczywiście istnieje jeszcze inny sposób – przetoczenie krzywych tarcz i ponowne ich zamontowanie. Eksperci nie polecają jednak takiego rozwiązania ze względu na bezpieczeństwo kierowcy i pozostałych użytkowników ruchu drogowego. Pozorne oszczędności mogą okazać się tragiczne w skutkach. Wybór należy do was.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

1 Comment

  1. Dla mnie hamulce to sprawa najważniejsza, nie wyobrażam sobie jeździć z jakąkolwiek usterką, wolę jeździć bezpiecznie. A jeśli coś mi się zepsuje, to staram się kupować części od renomowanych producentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *