Osuszacz klimatyzacji – co ile wymieniać?

Osuszacz klimatyzacji – co ile wymieniać?

Układ klimatyzacji składa się z wielu istotnych elementów do których zaliczamy sprężarkę, skraplacz, zawór redukcyjny, parownik oraz osuszacz. Każdy z tych podzespołów jest niezwykle ważny dla całego układu. Nie inaczej jest w przypadku osuszacza, która spełnia ogromną rolę w znaczeniu prawidłowego funkcjonowania klimatyzacji samochodowej.

Zadaniem osuszacza klimatyzacji jest przede wszystkim usuwanie z układu wszelkiej wilgoci oraz cząstek stałych – zanieczyszczeń, co pozwala odpowiednio zabezpieczyć sprężarkę i zawór rozprężny przed nieprzewidzianymi zniszczeniami i zagwarantować układowi możliwość optymalnej wydajności chłodzenia.

Osuszacz klimatyzacji – co ile wymieniać?Chyba nic nie ma bardziej irytującego, niż niesprawna klimatyzacja samochodowa w letni, upalny dzień – to pewne. Jeśli chcesz uchronić się przed takim dyskomfortem to upewnij się, że wszystkie elementy układu będą całkowicie sprawne, a wśród nich m.in. właśnie osuszacz.

Zadbaj o osuszacz klimatyzacji!

Uświadom sobie, że żaden układ klimatyzacji nie będzie sprawnie funkcjonował w przypadku, gdy uszkodzeniu uległ osuszacz, zwany także filtrem klimatyzacji. Awaria tego podzespołu oznacza nie tylko zepsuty skraplacz, ale również szereg innych usterek. Funkcja osuszacza jest niezwykle istotna i nie można o tym zapominać. Środek higroskopijny, który wypełnia osuszacz, intensywnie wchłania wilgoć, która dostaje się do układu. W przeciwnym przypadku w układzie powstawały by groźne kwasy, które mogą wywołać korozję. Pamiętajcie także, że osuszacz klimatyzacji ma stosunkowo małą objętość, czyli innymi słowy ograniczoną zdolność absorpcji.

Co ile należy wymieniać osuszacz?

Specjaliści podpowiadają, że powinno się to robić przynajmniej raz na dwa lata oraz koniecznie w przypadku, gdy układ został narażony na nieszczelność – czyli podczas wymiany skraplacza lub kiedy kompresor klimatyzacji ulegnie zatarciu. Cena nowego osuszacza nie należy do wysokich  i zaczyna się już od kilkudziesięciu złotych nawet w przypadku popularnych marek samochodów. Z tego powodu nie warto oszczędzać na tym podzespole ponieważ jego funkcja jest niezwykle istotna, a niesprawny osuszacz może przysporzyć wielu problemów.

Warto kupować osuszacze dobrej jakości – eksperci radzą unikać chińskich podróbek. Pozorne oszczędności jeszcze nigdy nie okazały się słusznym rozwiązaniem. Wybierając dobry produkt można zaoszczędzić sobie naprawdę sporą sumę, przede wszystkim z powodu uniknięcia ponoszenia kosztów kolejnej wymiany osuszacza, a także ewentualnej naprawy kompresora klimatyzacji.

Gdzie kupić?

Warto zdecydować się na oferty zaufanych dystrybutorów, gdzie znajdziecie wyłącznie produkty renomowanych producentów elementów układu chłodzenia. Taką ofertę znajdziecie m.in. pod adresem autochlodnice.com/osuszacz/k,100357. Przeglądając szeroką gamę produktów dostępną na stronie dystrybutora zwróćcie uwagę na osuszacze znanych marek, takich jak Nissens, Kager, Hella, Valeo i NFR. Kupujcie u zaufanego źródła – nie będziecie narażeni na dodatkowe koszty i stratę czasu, co ma często miejsce w przypadku najtańszych zamienników.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

2 Comments

  1. dokładnie, jesli chcemy aby klimatyzacja działała tak jak działać powinna, to trzeba o nia zadbać. Sam wymieniam osuszacz raz do roku i wszystko jest w porządku. Od kilku lat mam ten od firmy kager i jestem bardzo zadowolony.

  2. Dokładnie, sam także okresowo zmieniam osuszacz i przynajmniej mam pewność, że klima będzie działać tak jak należy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *