Świece zapłonowe

O wymianie świec zapłonowych wie niemal każdy kierowca. Ta bardzo ważna część układu zapłonowego, odpowiada między innymi za poprawne uruchamianie auta i dobre osiągi silnika. Pamiętajmy zatem o regularnej wymianie świec zapłonowych, w trosce o bezproblemową eksploatację samochodu.

Główną funkcją świec zapłonowych jest wytworzenie iskry, która niezbędna jest do uruchomienia auta z zapłonem iskrowym. Innymi słowy, świeca zapłonowa doprowadza do zapłonu mieszanki paliwowo-powietrznej. Najczęściej ilość świec uzależniona jest od ilości cylindrów, i jest taka sama – tj. czterocylindrowy silnik posiada cztery świece itd. We współczesnych czasach zdarzają się jednak odstępstwa od tej reguły, bowiem w niektórych silnikach stosuje się tzw. świece pomocnicze, które ulepszają proces spalania w cylindrze.

Jak kształtuje się okres wymiany świec zapłonowych? Opinie ekspertów są podzielone, jednak częstym okresem przejawiającym się w różnych stanowiskach to 60 tys. km przebiegu. Inna grupa to zwolennicy wymiany świec zapłonowych każdorazowo przy okazji wymiany oleju. My osobiście zalecamy wnikliwe czytanie instrukcji obsługi i zastosowanie się do zaleceń producenta, które są najbardziej miarodajne.

Wymiana świec zapłonowych jest niezwykle istotna, ponieważ gdy są zepsute, mogą doprowadzić do przyspieszonego zużycia silnika. Jest to uwarunkowane tym, że proces spalania zostaje poważnie zaburzony, opary dostają się do katalizatora, i istnieje ryzyko uszkodzenia tego właśnie elementu. Poza tym, możemy uszkodzić poważnie głowicę silnika, w sytuacji gdy świeca zapłonowa luźno trzyma się w otworze.

Jak można wydłużyć okres wymiany świec zapłonowych, zapewniając im jednocześnie dobre warunki pracy? Powinniśmy postępować według paru zasad, które mogą nam pomóc w ogólnej eksploatacji auta. Pierwszą zasadą jest tankowanie paliwa wysokiej jakości, bowiem „chrzczone”paliwo może doprowadzić do tego, że na świecach będzie się osadzał nagar albo cząstki stałe, które spowodują ich przyspieszone zużycie. Niezwykle istotne jest również dbanie o inne części układu zapłonowego, np. przewody zapłonowe, mają one bowiem bardzo duży wpływ na jakość iskry, wytwarzanej przez świece zapłonowe.

Co powinno być wyraźną przesłanką, że przyszedł już czas na świece zapłonowe? Powinniśmy zwrócić uwagę na takie symptomy jak nierówna pracę silnika czy trudności z odpaleniem auta. Do myślenia powinien dać nam wygląd samych świec zapłonowych, bowiem gdy na nich osadza się nagar bądź osad może to świadczyć o końcu żywotności wspomnianych komponentów.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

1 Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *