Czy warto założyć instalację LPG?

LPGInstalacje gazowe zyskały największą popularność, gdy ceny benzyny bezołowiowej wynosiły blisko 6 zł za litr. Użytkownicy aut szukając oszczędności byli zmuszeni do montażu w swoich autach instalacji LPG. Cena za litr tego paliwa była w granicach 2 zł.  Przejechanie odcinka 100km na gazie było 2 krotnie tańsze niż w przypadku jazdy na tradycyjnej 95. Oczywiście koszty założenia takiej instalacji nie są małe. Popularna sekwencja dobrej firmy to wydatek rzędu 3 tysięcy przy czterocylindrowych silnikach. W przypadku aut V6 czy V8 cena wzrasta ze względu na większą ilość wtrysków potrzebnych do montażu. 

Gaz w aucie

Przykładowo załóżmy, że auto zasilane benzyną potrzebuję na przejechanie dystansu 100km 10 litrów paliwa. Dobrze zamontowana sekwencyjna instalacja LPG  pozwoli ograniczyć zwiększenie spalania gazu o jakieś 15-20%. Dzięki czemu auto na pokonanie 100km potrzebuje 10l Pb 95 lub 12l LPG. Koszt przejechania takiego odcinka przy cenie 4.49 zł za litr bezołowiówki to około 44.90zł. W przypadku gazu ceny są dużo niższe, gdyż za litr zapłacimy 1.82zł, co pozwała nam pokonać ten sam dystans za 21.84zł. Montaż dobrej instalacji to wydatek 3000zł. więc po przejechaniu około 13 tysięcy zwracają się nam poniesione koszty. Oczywiście do tych cen należy doliczyć wymiany dodatkowych filtrów, regularny serwis itp.

Zalety LPG

Największym atutem tego systemu zasilania pojazdu jest duża oszczędność w podróży. Im więcej kilometrów pokonujemy, tym więcej pieniędzy zostaje nam w portfelu. Oczywiście w porównaniu do pojazdów poruszających się za pomocą popularnej benzyny bezołowiowej. Plusem jest również to, że pojazd zasilany gazem wydziela mniej szkodliwych substancji które trafiają do atmosfery. Dzięki instalacji mamy zwiększony zasięg podróży, ze względu na dwa zbiorniki w aucie – jeden gazu, a drugi benzyny.

Minusy

Pojazdy te częściej należy serwisować, przede wszystkim ze względu na wymianę dodatkowych filtrów czy kontrolowaniu składu mieszanki jaki dostaje się do komory spalania. Kolejna sprawa to większe koszty podczas corocznego przeglądu na stacji kontroli pojazdów. Cena kontroli pojazdów z LPG wynosi 161zł, czyli o 63 zł więcej niż aut bez tego typu instalacji. Dużym minusem jest zmniejszona pojemność bagażnika. Butle gazowe przeważnie montowane są w miejscu kół zapasowych lub tuż za tylną kanapą auta. Znacznie pomniejsza to pojemność bagażnika nawet w przypadku, gdy zbiornik ten znajduję się w miejscu zapasówki. Niezależnie od tego czy mamy gaz czy nie, koło zapasowe powinniśmy wozić w bagażniku, aby uniknąć niepotrzebnych problemów, gdy przebijemy koło.

Podsumowując

Według mojej opinii gaz to bardzo dobre rozwiązanie dla osób pokonujących duże przebiegi swoim samochodem. Regularnie serwisowana instalacja będzie nam służyć lata bez dodatkowych problemów. Zaoszczędzimy dużo pieniędzy i będziemy mieć dodatkowe fundusze na inne naprawy związane z autem. Ceny części do wszelkiego typu pojazdów możemy znaleźć na http://www.iparts.pl/czesci-do-ciezarowek/.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *