Naprawa szyb samochodowych – klejenie czy wymiana?

naprawa szyb samochodowych

Stan szyb w naszym samochodzie odgrywa kluczową rolę dla naszego bezpieczeństwa. Mocno porysowana, poobijana lub porysowana szyba może znacznie obniżać komfort prowadzenia, szczególnie w trudnych warunkach drogowych, np. w nocy lub podczas opadów. A co jeśli dojdzie do pęknięcia szyby? Pamiętajmy, że oprócz dodatkowego niebezpieczeństwa jakie niesie za sobą podróżowanie z pękniętą szybą, narażamy się również na mandat w razie kontroli policyjnej, a dodatkowo możemy stracić dowód rejestracyjny. Warto więc zadbać o skuteczne usuwanie uszkodzeń lub wymianę szyby na nową.

Skąd biorą się pęknięcia i odpryski na szybach?

Odpryski na szybie powstają w wyniku uszkodzeń mechanicznych. Ich głównym powodem są kamienie lub inne drobne przedmioty uderzające w powierzchnię szyby podczas jazdy. Duże prędkości powodują, że nawet niewielkich rozmiarów kamień może zadziałać jak pocisk wystrzelony z pistoletu i naruszyć powierzchnię naszej szyby. Zdarza się również, że uderzenie będzie na tyle silne, że spowoduje pęknięcie szyby. Jeśli pęknięcie jest widoczne lub pojawiło się tuż przy krawędzi szyby to serwis szyb samochodowych jest zobowiązany do wymiany.

Klejenie szyb samochodowych jako alternatywa wymiany

Możliwa jest natomiast naprawa odprysków na szybie. Jeśli po uderzeniu kamienia, bądź innego przedmiotu na naszej szybie pojawił się niewielkich rozmiarów odprysk to jest szansa na jej uratowanie. W tym celu polecamy udanie się do pobliskiego warsztatu oferującego naprawę szyb samochodowych. Specjaliści przy użyciu odpowiednich narzędzi na początku oczyszczą, a później uzupełnią miejsce ubytku specjalną żywicą. Dzięki temu nasza szyba będzie zabezpieczona przed dalszym pękaniem, a jednocześnie uciążliwa dla kierowcy niedoskonałość zniknie z powierzchni naszej szyby.

Kiedy można kleić szyby samochodowe

Ogólnie przyjęto, że naprawa szyb samochodowych przez usuwanie odprysków z szyby jest możliwa tylko w sytuacjach, gdy po uzupełnieniu braków nie będą one negatywnie wpływały na odczucia kierowcy podczas jazdy. Oznacza to więc, że jeśli nasza szyba została uszkodzona w miejscu, które bezpośrednio nie przysłania nam drogi przed pojazdem to naprawa takiego odprysku jest możliwa. Jeśli natomiast ubytek mimo wszystko będzie zauważalny i będzie odwracał uwagę kierowcy od drogi, np. przez nietypowe odbicie światła to szyba mimo wszystko powinna zostać wymieniona na nową. Pamiętajmy więc, że stan naszych szyb samochodowych bezpośrednio wpływa na nasze bezpieczeństwo.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *