Olej czy gaz – co powinno wypełniać amortyzator?

Sklep z tanimi częściami zawieszenia

Wśród najważniejszych części zawieszenia bez wątpienia należy wymienić amortyzatory. Odpowiadają one za przyczepność pojazdu do jezdni, stanowiąc zabezpieczenie dla samochodu i kierowcy podczas najazdu na nierówności. Trzeba jednak pamiętać, że na rynku dostępne są dwa główne rodzaje amortyzatorów, między którymi występują bardzo duże różnice. Mowa oczywiście o modelach olejowych i gazowych. Czym się różnią i które z nich są lepsze?

Dwie odmienne technologie

Dłuższą historię posiadają amortyzatory olejowe, niegdyś nie posiadające żadnej konkurencji. Są one wypełnione olejem, który pełniąc rolę płynu hydraulicznego, amortyzuje wstrząsy. Olej jest w tym przypadku jedynym medium roboczym, który bierze udział w amortyzacji. Zupełnie inaczej jest w przypadku amortyzatorów gazowych. Stanowią one nowocześniejsze rozwiązanie, polegające na redukcji wstrząsów poprzez wykorzystanie gazu wypełniającego wnętrze amortyzatora. Niemniej jednak gaz nie jest jedynym składnikiem, który za to odpowiada. Funkcję pomocniczą w pracy amortyzatorów gazowych pełni bowiem olej. W amortyzatorze tego rodzaju znajduje się przegroda, która oddziela gaz od płynu, aby nie dochodziło do spieniania tego ostatniego.

Sklep z tanimi częściami zawieszenia

Skuteczność i zastosowanie amortyzatorów olejowych i gazowych

Celem powstania amortyzatorów gazowych była poprawa właściwości amortyzacyjnych samochodu. Tym samym z założenia są to części lepsze od amortyzatorów olejowych. W praktyce często rzeczywiście tak jest, choć w niektórych przypadkach bardziej korzystne okazuje się zastosowanie starszych modeli olejowych.

Amortyzator wypełniony gazem wykazuje się większą skutecznością amortyzacji wstrząsów oraz zapewnia lepszą przyczepność pojazdu. Ponadto, umożliwia bezpieczne rozwijanie większych prędkości,. Wszystko to odbywa się jednak kosztem usztywnienia zawieszenia, które obniża komfort jazdy. Amortyzator olejowy nie jest tak skuteczny, jak jego gazowy odpowiednik. Ponadto, jest od niego również cięższy oraz szybciej się zużywa. Jednak tym, co wielu kierowców w nich ceni, jest zmiękczenie zawieszenia. Wypełnione olejem amortyzatory zapewniają większa wygodę jazdy, jednak tylko na równych nawierzchniach, podczas rozwijania niskich lub średnich prędkości. Tym samym sprawdzają się one doskonale w samochodach użytkowanych przez spokojnych kierowców, poruszających się głównie po mieście. Niezależnie od tego, jakiego rodzaju amortyzatory wybieramy, warto kupować je tylko od uznanych producentów w dobrych sklepach. W tym miejscu rodzi się pytanie, czy dobry amortyzator może być tani? Sklep z tanimi częściami zawieszenia jak najbardziej może mieć w ofercie amortyzatory godne uwagi. Niemniej jednak warto zawsze sprawdzić właściwości danego produktu oraz opinie na jego temat, aby upewnić się, że niska cena nie jest odzwierciedleniem równie niskiej jakości.

Click to rate this post!
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *